Voda، و انگل‌های فروسیاره‌ای که پول، اعتماد و دوستی را از شما می‌دزدند…

در این نوشته، تجربه و موشکافی پسری از عطارد را در برخورد با یک شرکت کلاهبرداری به اصطلاح “بازاریابی شبکه‌ای” خواهید خواند. یک به یک حقه های و وعده ها در این نوشته بررسی و بصورت مستند برملا شده‌اند.

همیشه قضیه اینطور اتفاق می افتد که یک دوست عزیز، قراری را صبح یک روز تعطیل با شما می گذارد. احتمالا تصور شما از آنچه اتفاق خواهد افتاد، یک قرار دوستانه و قدم زدن و گپی خواهد بود و یا شاید مرور خاطرات گذشته، همین است که از علت قرار پرس و جو نمی کنید و یا اگر هم بپرسید احتمالا جواب درست و حسابی نخواهید گرفت.
حالا ساعت قرار است، دوستتان روی نیمکتی نشسته و منتظر شماست. بعد از احوال پرسی و شوخی های معمول، سر صحبت اینطور باز می کند که یک پیشنهاد کاری برای شما فراهم شده، و قرار است که همکار دوستتان به زودی به شما ملحق شود و همه چیز را توضیح دهد. اینجا آرام آرام باید حس ششم شما به کار بیافتد، از آنجایی که به احتمال خیلی زیاد یک عطاردی باهوش نیستید، شروع می‌کنید به یافتن پاسخ این پرسش که کدام استعداد یا توانایی شما نظر دوستتان را جلب کرده که به پیشنهاد همکاری کشیده است؟ طبیعتا تا رسیدن شخص سوم، نتیجه‌ی مطلوبی از در نظر گرفتن احتمال ها به دست نخواهید آورد. نفر سوم که رسید، اول خودش را به شما معرفی خواهد کرد و بصورت خودکار نام و تاریخ تولد و رشته تحصیلی اش که به احتمال خیلی زیاد حسابداری، حقوق یا اقتصاد است را برای شما بازگو خواهد کرد و از شما خواهد خواست که خودتان را معرفی کنید. همینجا یک عطاردی شصتش خبردار خواهد شد که اگر این قرار از قبل گذاشته شده، حتمن این شخص سوم که من اسمش را آقای سیاه می گذارم، باید اسم و سن و خیلی چیزهایتان را قبلا از دوست مشترکتان پرسیده باشد. در وهله بعد شغل شما مورد سوال قرار می گیرد، فرقی نمی کند که در جواب خودتان را سناتور ایالات متحده، معلم دبیرستان، مهندس پالایشگاه و یا مدیر روابط بین سیاره ای ناتسا معرفی کنید، آقای سیاه شروع به دسته بندی شغل‌های مختلف برای شما، و برجسته کردن عیب هر شغلی خواهد کرد. اول بسم الله هم از کارمندی که حال بهم زن ترین شغل دنیاست کار شروع می شود تا توفیق بیشتری پیدا کند. به زودی متوجه خواهید شد که با یک پیام ضبط شده مواجه هستید، همه جمله ها با نظم عجیب و کسل کننده ای پشت سر هم چیده شده اند و در چشم های آقای سیاه که خیره می شوید، انگار هیچ ارتباطی تصویری بین پیام ضبط شده و حس چشم ها پیدا نمی کنید(شاید یک زمینی این متوجه این تفاوت نباشد، خودتان را ناراحت نکنید). اگر از حداقل بهره هوشی حلزون برای تشخصی تفاوت کلم و سنگ بهره مند باشید، متوجه خواهید شد که شما در واقع دارید “پرزنت” می شوید و با یک شرکت هرمی (Pyramid scheme) طرف هستید. آقای سیاه طوری برنامه ریزی شده که دقیقا همینجا تقه ای به شما بزند و شروع کند به زدودن برچسب “هرمی” و توضیح اینکه شرکت در زمینه “نتورک مارکتینگ” یا بازاریابی شبکه ای فعال است، قانونی کار می کند، خدمات می فروشد و حتی کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) هم این تجارت را قانونی می داند. به شما گفته می شود که سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت علاوه بر قانونی دانستن فعالیت شرکت‌های نتورک مارکتینگ، تصریح کرده که نیازی به داشتن دفتر مرکزی در ایران نیست. بعد به ۱۰۱ قانون کمیسیون تجارت فدرال اشاره میکند که این قوانین یک شرکت نتورک مارکتینگ را از شرکت هرمی متمایز می کند و ادعا بر این می شود که شرکت VODA تمامی این قوانین را رعایت می کند و از همین حیث یک شرکت بازاریابی شبکه ای معتبر بین المللی بریتانیایی با دفتری در جزیره ای در دریای کاراییب است.
۶۳۵۹۹۲۱۴۲۰۹۵۶۱۰۴۶۱۲۰۵۶۹۳۰۶۵_۱۱۰c1b070e5d1bd85244746599218beac7afff8111333347801fb6711082f7e3
طبق گفته‌ی آقای سیاه، این شرکت در زمینه‌ی فروش Vacation یا رزرو هتل فعالیت می کند. به این ترتیب که شما یک بسته ی مثلا ۵ امتیازی می خرید، که شامل ۲۰ روز رزرو هتل در سه کشور اندونزی، فیلیپین و مالزی با ۳ همراه رایگان است که به مدت دو سال می توانید از این فرصت استفاده کنید. با خرید این بسته ۲۰۰۰ دلاری، شما وارید زیر شاخه ی شخصی می شوید که شما را معرفی کرده است، در مرحله بعدی، شما برای اینکه بتوانید درآمد کسب کنید، باید دو نفر را به عنوان زیر شاخه خودتان به تیم اضافه کنید، تا پس از اینکه هر دو این افراد هم خرید خود را انجام دادند، مبلغی (۱۰۰ دلار) به عنوان حق معرفی و ۱۰۰ دلار حق تعادل (جمعا ۲۰۰ دلار)، از خرید اولین زیرشاخه ها به حساب شما واریز شود. قرار بر این است که این روند همینطور ادامه پیدا کند و زیر شاخه ها گسترش پیدا کنند تا زمانی که شما به مبلغ حد نصاب (اگر اشتباه نکنم و درست یادم باشد حدود ۲۰ هزار دلار در ماه) برسید و بازنشسته اعلام شوید. از این پس، شما بدون اینکه نیاز داشته باشید زیرشاخه هاتان گسترش پیدا کند، یک مبلغ جادویی را ماهانه دریافت کرده، و میتوانید با خیال راحت از کهکشان راه شیری فاصله بگیرید.

آقای سیاه حالا شروع به دادن تضمین ها می‌کند، مثلا می‌گوید که شرکت از بیمه‌ی کومودو استفاده می کند که یک بیمه‌ی خیلی خیلی معتبر است و بسیاری از نهادها و شرکت های معتبر دنیا، از این بیمه استفاده می کنند. به گفته‌ی آقای سیاه، بیمه‌ی کومودو متعهد است که در صورت هک شدن سایت، تا ۱,۷۵۰,۰۰۰۰ دلار خسارت پرداخت کند و به همین دلیل شما باید اطمینان کامل داشته باشید که ضرر نخواهید کرد. آقای سیاه حتی اضافه می کند که برخی از خدایشان هست که اصلا سایت هک شود تا پول بیشتری به مشتری ها برسد (این گفته را با یک خنده‌ی چشم تنگ شده‌ی سرکج شده همراه می‌کند). بعد نوبت به DUNS نامبر می رسد و اینکه کلیه تراکنش های مالی این شرکت توسط گواهی نامبرده، تایید شده و مورد بررسی قرار می گیرد و در سایت هم این نکته ذکر شده است.
حالا آقای سیاه اشاره می کند که بقیه توضیحات را همکار دیگرش تا چند دقیقه دیگر به سمع و نظر شما خواهد رساند و خداحافظی می کند.  همکار ایشان، خانم سیاه از راه می رسد و دوباره همان معرفی بازی اتفاق می افتد، این بار شما با یک سلسله حرکات ضبظ شده و تمرین شده از پیش مواجه هستید. رسالت خانم شماره دو، توضیح روش موفقیت و همچنین  توجیه دوباره‌ی هرمی نبودن شرکت است. احتمالا به شما خواهد گفت که خودش از مالباختگان گولد کوئست است، دلایل سیاسی را برای شکست گولد کوئست برخواهد شمرد و یک سری توجیهات عجیب و غریب برای پاسخ به این سوال که چرا دفتری در تهران ندارید؟ یک ورق هم از کیفش درخواهد آورد و شروع به درس دادن خواهد کرد، مشخصا خانم سیاه وظیفه ی تدریس را اینجا عهده دار هستند. اینجا دیگر هر چقدر هم که خنگ باشید، باید پدافند سوال پیچ کردن خانم سیاه و رو دست زدن را شروع کرده باشید. در مقابل، مدام به سایت ها و کتاب ها و اسم های خارجی رفرنس داده خواهید شد که نامشان را تا کنون نشنیده‌اید، در پاسخ به این سوال که خوب سایت مذکور و آن نکته را در سایت  نشان من بدهید، احتمالا گفته خواهد شد که “ای کاش تبلتم رو با خودم می آوردم و … ” .

خانم سیاه که یک سیستم پاسخگویی برنامه ریزی شده است، وقتی پاسخ برخی سوال ها را در سیستم نیافت، باز هم طبق برنامه از پیش تعیین شده، تماسی خواهد گرفت و شما را به یکی از سردسته ها، که بر خلاف دو نفر قبلی نه تنها برنامه ریزی نشده ، بلکه خود یکی از برنامه نویس های اصلی ماجراست معرفی خواهد کرد. این فرد در مقابل حرفهای شما، خیلی متین و منطقی شروع به حرف زدن خواهد کرد، او مهره ای است که برای مواقع بحرانی کنار گذاشته شده و حضور یک عطاردی قطعا یک بحران برای تیم به شمار خواهد آمد. با این وجود، برخی از حرفهای برنامه نویس، با آنچه دو نفر قبلی گفته اند در تناقض است و اشاره شما به این تناقض موتور سفسطه ایشان را فعال خواهد کرد. اگر کمی از پولشویی و خروج ارز و اینها سخن به میان بیاورید، خواهید فهمید آقای برنامه نویس که خودش را لیسانس اقتصاد و فوق لیسانس ژنتیک معرفی کرده (خیلی خیلی بعید است که در سیاره زمین، کسی چنین روال تحصیلی را پیش گرفته باشد)، کوچکترین اطلاعاتی از این بحث ساده و پیش پا افتاده ی اقتصادی ندارد و مدام دور خودش خواهد پیچید. تا همینجا برای شما کافیست، به حد کافی وقتتان را به سه انگل فروسیاره ای تلف کرده اید. هنگام خداحافظی از دوست مشترکتان که در تمام این مدت لال بوده و قدرت تکلمش را از دست داده بود، میخواهد که حتما فلان کتاب های بازاریابی را به شما بدهد که مطالعه کنید. از شما خواسته می شود که حتما کتاب ها را مطالعه کنید، بدبینی خود را کناب بگذارید و بدون فکر کردن کافی و جستجو در اینباره، تصمیم نگیرید، خیلی هم توصیه می شود که وبلاگ ها را جدی نگیرید چرا که سند حساب نخواهند شد. خداحافظی می کنید، دوستتان را باید حسابی ملامت کنید و به او بگویید که در دام کلاهبرداران فروسیاره ای افتاده است، اگر دوستتان همچنان اصرار کرد، به او بفهمانید که دارد تبدیل به یک شیاد بی وجدان و کثیف می شود و ترجیح بدهید که دیگر ارتباطی با او نداشته باشید. متوجه باشید، در همین حین که شما در پارک هستید، تیم بازاریابی که شاید اعضایش بیش از بیست نفر باشند، بصورت چرخشی در نقاط مختلف پارک به صورت طعمه‌ها می‌روند، آقایان و خانم‌ها سیاه، به نوبت و گردشی، برنامه از پیش تعیین شده را روی چندین نفر پیاده می‌کنند.

به خانه برگردید و جستجو را آغاز کنید. اولین مراجع به سایت پلیس فتا و جستجوی نام شرکت Voda، این شرکت را غیر قانونی معرفی می کند:

photo_2016-10-07_19-51-26
همچنین، پلیس فتا طی یک مقاله، فعالیت این شرکت را توضیح داده، و در این باره هشدار اساسی داده است که سرشاخه های اصلی این شرکت به اعضای سابق گلدکوئست می‌رسد. در ادامه، در جستجوهای اینترنتی اشاره شده که با تماس با دادسرای مبارزه با جرائم رایانه‌ای، می توانید در مورد حجم پرونده های مرتبط در این باره پرس و جو کنید.

در گام بعدی، جستجوی نام شرکت در لیست شرکت های ثبت شده در بریتانیا، نتایج جالبی خواهد داشت. برخلاف ادعای دوستان که قدمت شرکت را به بیش از ۱۵ سال پیش می بردند و ادعا داشتند که شرکت فعالیت هایش در ایران را از سال ۱۳۸۹ آغاز کرده، متوجه خواهید شد که ودا بریتیش، تنها ۳ سال از تاریخ تاسیسش می گذرد. اطلاعاتی که کمپانی از خودش در اینترنت به جا گذاشته بسیار بسیار ناچیز است.
photo_2016-10-07_19-59-51
با توجه به آدرس داده شده، شما می توانید در گوگل مپ به جستجوی دفتر شرکت بپردازید، ولی زیاد خودتان را خسته نکنید چون حتی با سرویس گوگل استریت که به شما امکان قدم زدن مجازی در مرحله مورد نظر را می‌دهد، شما نامی از شرکت در محله مذکور نخواهید یافت، این یعنی دفتر شرکت یا وجود خارجی ندارد، و یا اینکه یک اتاق کوچکی در داخل یک ساختمان است. این تصویر، بسیار دور از عظمتی است که از شرکت برای شما تصویر کرده اند، این در صورتی است که خود شرکت در سایت از نمایندگی‌هایش در چند کشور اروپایی سخن گفته است. نکته‌ی جالب دیگر اینکه، سایت اندول، ارزش شرکت Voda را تنها یک پوند معرفی کرده است و این خود نشان از جعلی بودن شرکت دارد.

capture
حالا نوبت این رسیده که سری به سایت شرکت ودا بریتیش یا ودا نتورک یا ودا نت بزنیم که البته در ایران فیلتر شده است.

https://www.voda.net

اولین کار بررسی قضیه کومودو است. با کلیک بر روی نشان کومودو در سایت به صفحه ای هدایت می شوید که تایید می کند سایت مذکور از گواهی امنیت اینترنتی کومودو استفاده می کند، دقت داشته باشید که هیچ شماره تلفن و ایمیلی در گواهینامه ثبت نشده است.

ssl

شاید در نگاه اول و با دیدن گواهینامه و مبلغ ذکر شده فکر کنید که حرف مبلغان ودا درست از آب در آمده، اما قضیه طور دیگری است. نکته اول این است که شما به راحتی و تنها با پرداخت ۹۹ دلار در سال می توانید بهترین گواهینامه‌ی SSL ار برای سایت شخصی خودتان از شرکت کومودو خریداری کنید، یعنی مبلغی خیلی خیلی کمتر از ۲۰۰۰ دلاری که برای بسته‌ی خدماتی شرکت ودا یک نفر پرداخت می کند و از این لحاظ گرفتن این گواهی اصلا کار شاقی نیست و در حقیقت شما اگر با استفاده از اینترنت آب نبات چوبی هم بفروشید، این گواهینامه را خواهید گرفت. پس این گواهینامه کوچکترین ربطی به بیمه ندارد و برخلاف حرف انگلهای شرکت ودا، اصلا شرکت بیمه نیست. آن مبلغ ۱۷۵۰۰۰۰ هم سقف مبلغی است که شرکت گارانتی می کند در صورت ایجاد مشکل در تراکنش اینترنتی، آن را بپردازد. یعنی چنانچه شما مبلغی به حساب شرکتی از طریق این سایت واریز نمودید، کومودو تضمین می کند که اطلاعات کارت و حساب بانکی شما محفوظ می ماند و سایت نمی تواند به هیچ وجه به آن دسترسی پیدا کند. به بیان دیگر، کومودو به شما اطمینان می‌دهد که وقتی آن ۲۰۰۰ دلار را دارید از طریق سایت آتشش می زنید، سایت غیر از گرفتن آن ۲۰۰۰ دلار از شما، نمی تواند قرانی بیشتر از حسابتان بیرون بکشد و اطلاعات کارت بانکی شما کاملا امن است. ( در واقع شما در همین ایران هم خرید اینترنتی که می کنید، هنگام واریز پول، باید دقت داشته باشید که سایت گواهی SSL داشته باشد، وگرنه به احتمال زیاد سایت قلابی است و به منظور بدست آوردن شماره کارت و رمز شما ساخته شده است).
همچنین شما رد سایت و زیر نشان کومودو، نشان D&B را خواهید دید. D&B یا عدد DUNS شماره ای است که شرکت Dun & Bradstreet به هر شرکتی می دهد تا اعلام کند که فعالیت های مالی این شرکت را بررسی می کند و از شفافیت آن اطمینان دارد. علی رغم اینکه درباره خود این شرکت با سابقه هم امروزه حرف و حدیث هایی مطرح است، من که خود صاحب یک پادشاهی عطاردی بر روی زمین هستم، متوجه این نکته شدم که هیچ مدرکی دال بر عضویت این شرکت در DUNS نیست و هیچ شماره سریالی در این رابطه در صفحه شرکت قرار داده نشده تا قابلیت پیگیری داشته باشد. در واقع صاحبان اصلی شرکت، با قرار دادن نشان مورد نظر، که در کسری از ثانیه می تواند انجام بپذیرد و اصلا نیازی به آگاهی DUNS نیست، اقدام به اعتمادسازی کاذب کرده‌اند. پس، این حقه‌ی بازاریاب‌های تیم هم اثری در پی نخواهد داشت.
جستجو در سایت FTC هیچ نتیجه‌ای برای شما در پی نخواهد داشت، هیچ اشاره ای به این شرکت نیست و بازاریاب‌ها یک جورهایی برای شما کلاس گذاشته اند. ناگفته نماند که حتی در صورت وجود اطلاعات در این باره نیز، باز دردی از شما دوا نخواهد کرد، چرا که اگر ساکن ایران هستید، باید از قوانین تجارت جمهوری اسلامی ایران پیروی کنید. در ادامه، نگاه کوتاهی به این قوانین خواهیم داشت.
با مراجعه به بخش بازاریابی شبکه‌ ای سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت، شما می توانید به اطلاعات خوبی درباره‌ قوانین فعالیت این قبیل شرکت‌ها بدست بیاورید. در قسمتی از سایت، لیست تمامی شرکت‌ها مجاز آورده شده است و شما نامی از ودا را در این لیست نخواهید یافت. سپس، در قسمت اطلاعیه ها، و با بررسی قوانین متوجه خواهید شد که طبق ماده ۹، ماده ۱۰، ماده ۱۲، ماده ۲۶ فعالیت شرکت ودا نمی تواند در ایران قانونی تلقی گردد و اصولا مجرمانه است. همچنین، طبق ماده ۸۷ قانون نظام صنفی، این شرکت‌ها حتی در صورت فعالیت مجازی، حتما باید مجوز کسب کنند و دفتر دائمی داشته باشند.

photo_2016-10-07_20-42-00

طبق جدول زیر که برگرفته از اطلاعیه ای در سایت مذکور است، این شرکت اغلب مشخصه های شرکتهای هرمی را داراست و از این رو هرمی تلقی می‌گردد:

photo_2016-10-07_20-33-14

تبصره۱۴ماده دو نیز تصریح می‌کند:
فعالیت شرکتهای بازاریابی شبکه ای که محل تاسیس آن درخارج کشور و یا مناطق آزاد تجاری، صنعتی و اقتصادی باشد مشروط به تاسیس و ثبت نمایندگی و یا شعبه در داخل کشور با رعایت کلیه مقررات این دستورالعمل و سایر قوانین و مقررات مربوط به ثبت نمایندگی های خارجی و ارایه تضمین های مالی معتبر بلامانع است.

بنا بر تمامی موارد ذکر شده در بالا، فعالیت این شرکت در ایران غیرقانونی بوده، و اعضای فعال در تیم‌های بازاریابی شرکت Voda مجرم تلقی می‌گردند.  فارغ از بحث قوانین، با بررسی چند نمونه از ادعاها، مشخص شد که شرکت Voda از هیچ اعتباری برخوردار نیست، تبلیغات سرشاخه‌های تیم بازاریابی همه پوچ و دروغین بوده، و شرکت اساسا جعلی و تنها به منظور سرکیسه کردن شما طراحی شده است. در نظر داشته باشید، فعالیت شرکت موجب خروج ارز ملی کشور، و کاهش ارزش ریال در برابر دلار می گردد، چرا که شما با خرید بسته‌ها، معادل چند هزار دلار ارز از کشور خارج می کنید که مصداق بارز ضربه به اقتصاد کشور است و از آنجا که بصورت سیستماتیک انجام می پذیرد، عملی مجرمانه و قابل پیگیری حتی از طریق نهادهای اطلاعاتی تلقی می‌گردد. همچینین، فعالیت این شرکت و بازاریاب‌های آن، مصداقی بارز برای پولشویی دانسته می‌شود که صد البته در شمار مفاسد اقتصادی است.
اطمینان داشته باشید که جز معدودی سرشاخه ها که طراحان داخلی این برنامه هستند، هیچ کسی نمی‌تواند به پول و سرمایه‌ای از راه فعالیت در این شبکه‌ها به دست آورد، همه به صورت خودکار برنامه ریزی شده اند تا دروغ بگویند و شما را فریب بدهد، به شما گفته خواهد شد که بین ۲ تا ۴ سال به حد اعلی می رسید و بازنشسته می‌شوید؛ این تذکر هم داده می‌شود که البته باید فعالیت کنید و عرضه داشته باشید، ضعفی هم اگر داشتید، ما برای شما کلاس آموزشی می‌گذاریم.
تردید نکنید کسی که به شما می‌گوید الان دارد هفته‌ای ۱۰۰۰ دلار می‌گیرد، دروغگویی بیش نیست، شاید حتی از یک ماشین خوب پیاده شود، شاید سر و روی درست و حسابی هم داشته باشد، ولی اینها به هیچ وجه موید منبع درآمد وی، و حتی وجود درآمد نیست (البته در مورد من، واقعا نداری و بدبختی هر ۳ نفر داد می زد، نفر سوم که می گفت هزار دلار در هفته میگیرد، عینکی به واقع کهنه و رنگ و رو رفته، ساعتی ارزان، و کیفی پلاستیکی داشت). به حرفهای دوستتان اعتماد نکنید، فکر نکنید که چون دوست قدیمی و خوب شما بوده، باید روی حرفش حساب کنید. فضیه پول مطرح است، دوست شما چاره ای جز خرج کردن از اعتبار دوستی نداشته چون خودش دوهزار دلارش را خرج کرده، و باید تمام تلاشش را برای برگرداندن اصل پول و بعد سود بردن بکند. اینجا دیگر دوست و غیر دوست حالیش نیست، تجربه شرکت های هرمی و تصریح سایت FTC در این باره می گوید که یکی از بزرگترین آسیبهای حقه‌های حرمی، تخریب روابط شخصی است. اینجا دیگر حساب حساب نیست، ولی کاکا برادر است، چشم همه دنبال جیب شماست. احتمالا خواهید گفت که پولی ندارم، و آنها جواب خواهند داد که نگران نباش، به تو آموزش خواهیم داد. و قضیه اینطور خواهد بود که شما را ترغیب به قرض گرفتن از دوستان خواهند کرد و قس علی هذه. دانشجوی بدبخت، فارغ التحصیل بیکار، کارمند دون پایه، که با کلی مشکل ۸ میلیون جور می کند و به باد می‌دهد، و در ادامه خودش تبدیل به کثافتی همچون همان پرزنترها می‌شود و شروع به سواستفاده از روابط دوستی، و فریب افرادی بدبخت‌تر از خودش می‌کند: دور باطلی که تمام نخواهد شد و البته همه در آن ضرر خواهند کرد.

37 thoughts on “Voda، و انگل‌های فروسیاره‌ای که پول، اعتماد و دوستی را از شما می‌دزدند…”

 1. به نظر می یاد ملاک ایران برای هرمی و یا هرمی نبودن شرکت ها ، خارجی و داخلی بودنشان باشه. در واقع شرکتهای معتبری که در خارج از کشور فعالیت می کنند رو بدون در نظر گرفتن سیستم درآمد زایی هرمی معرفی می کنه. برای مثال شرکت اوریفلیم که محصولات بسیار خوبی تولید می کنه و هم اکنون تعداد زیادی در ایران برای این شرکت کار می کنن. در مورد خروج ارز از کشور و پولشویی هم باید به قوانین نگاه کنید. بانک مرکز حداکثر خروج پول برای هر ایرانی در هر سفر (بدون در نظر گرفتن خرید کالا و چیزهای دیگه) ۵۰۰۰ دلار تعیین کرده. از طرفی کسی که ۲۰۰۰ دلار به شرکت برای خرید محصول می پردازه در ازای فروش محصول شرکت پورسانت دریافت می کنه تا جایی که درآمدی ۴۸۰۰۰ دلاری در ماه داشته باشه. یعنی ۴۸۰۰۰ دلار وارد کشور کرده!
  اگه یادتون باشه برای مدتها شرکت معنبر آمازون در ایران فیلتر بود، پس هیچ وقت فیلتر بودن یک سایت نمی توان نا معتبر بودن آن را ثابت کند.

 2. سلام دوست عزیز از اطلاعاتی که دادی خیلی ممنون واقعا خوب بودولی جالب نیست که تونوشته هات مخاطبت رو خنگ خطاب کردی من هم خودم به خیلی ازچیزایی که گفتی فکرکردم‌و‌توهمون جلسه ی اول اونقدرازشون سوال کردم که ازم بدشون اومد و‌حرصشون گرفته بود درسته مثل شما مطالعات نداشتم ولی خداروشکر جلبک مغزهم نبودم

 3. همه متن رو خوندم اما اصلا منطقی نبود دلایلی که گفتی، من نمیخوام وارد شرکتشون بشم، دنبال یه دلیل قانع کننده میگشتم، اما دلایلی که گفتی خیلی ضایع بودن

 4. هنر کردی که از داستان پرژنت شدنت گفتی.. اونو که هر کی پرژنت شه میدونه… برو یه زره کتاب بخون راجع به این صنعت دو تا اطلاعات حسابی بده نه این پرت و پرتا… خدایی به وحشتناک ترین شکل ممکن چرت بود نوشتت

   1. احسنت.خوب جوابشو دادی.بیسواده بعد میگه کتاب بخون.
    دمتتتتت گرم.نوشتت عالی بود.واقعا گول نخورید.

 5. من وارد شدم. کار کردم . تیمم داشتم. این چیزایی که میگم دقیقا خود اتفاقه.
  وقتی تایم ریفاندتون گذشت و فهمیدن شما انگیزه ای برای کار نداری و میتونن بجای شما به شاخه های پایین تر از تو اکتفا کنن و تورو کنار بگذارن کاملا درک میکنی معنی اشتباه رو. وقتی که تمایلت برای کار رو نشون بدی و بهت بگن که ما پلنمون ارتباط با لول های پایین هست که لیست پر تری دارن و بخاطر اینکه تو فهمیدی که چی میگذره توی دل فالو های دروغین و اونا هنوز نمیدونن پس کار کردن باهاشون سودمند تره میفهمی معنی اشتباه رو. لطفا اشتباه من رو تکرار نکنین. قبل از ورود تحقیق کنین. و بابت تک تک سوالاتتون جواب قانع کننده بخواین. چون دوستان در ودا عادت دارن هر سوالی رو با جوابی بی ربط درآمیخته با فالو بدن که باعث سر در گمی بشه و در نهایت به گول خوردن منجر بشه. لطفا به نزدیک ترین دوستانتون هم در این مورد اعتماد نکنید. ممنونم.

  1. سلام
   شما سایقه کار در ودا رو دارید؟
   چند وقت اونجا مشغول بودید؟
   شنیدم ب دلار میدن حقوق ها رو واقعا درسته؟
   و اگر از شرایط کاری اونجا هم‌بگید ممنون میشم
   اینکه پکیج ها شون واقعی هس یا نه و …

    1. من مقاله شمارو کامل خوندم و درست همینطور بود پرزنتشون
     اما شما از اینکه اونجا کار کردید یا نه چیزی ننوشتید و فقط از جلسه اول پرزنت نوشتید
     میخواستم ببینم دوستان کسی هس ک اونجا کار کرده باشه
     ون من یکی دونفر رو دیدم ک اونجا کار میکنن و خیلی راضین میخولسام ببینم واقعا همینطوره؟

     1. همه کسانی که وارد آن دستگاه می شوند ادعا می کنند که خیلی راضی هستند اما در واقع هیچ کس جز سرشاخه های اصلی باند هیچ پولی دستش را نگرفته و نمی گیرد. پس آن یکی دو نفری که شما دیده اید مطمئن باشید که دروغ گفته اند.

 6. سلام ممنون از نوشتتون
  دوستان کسی اینحا هس ک سابقه کار در ودا رو‌داشته باشه
  اگر راجع ب تجربیات کار اونجا بگید ممنون میشم

 7. سلام.
  تشکر بابت مطلابتون.
  من علاقه مند به فعالیت شدم.چیکار باید بکنم؟

 8. سلام
  خیلی مقاله شما عالی و دقیق بود. تمام مواردی که نوشته اید رو من دقیقا تجربه کردم و پس از فالوهای مکرر از طرف این اساتید، بار آخر با حالت دعوا ازشون جدا شدم.
  اصلا نیازی نیست که بهره هوشی بالایی داشته باشی که بفهمی ۹۰ درصد حرفاشون گزافه گویی و بی اساس است، و من برای خودم متاسفم که بیش از ۴ ساعت وقتمو برای گوش دادن به دروغ های اینا گذاشتم.
  به هر حال، منابعتون دقیق هست و یک تحقیق بسیار محققانه و بی طرف ارائه دادید که در نتیجه مثل روز روشن است که این کار جز کلاه برداری و شیادی چیزی نیست.
  یک حرف جالبی که همش تکرار می کرد این بود که این یک کار لاکچری جهان اولی است و توی خارج ترکونده…
  این هم یکی دیگر از دروغهای بزرگشون هست که توی خارج، اتفاقا بحث نتورک مارکتینگ خیلی ساله که گذاشتن کنار و اسمش رو هم به زبون بیاری بهت می خندن. این نوع کارها فقط بین ما “جهان سومی ها” رایجه که هیچ وقت احل تحقیق نیستیم و با چشم بسته حرف هر قریبه ای رو باور می کنیم.
  من فن شما شدم و متقاضی تابعیت سیاره ی عطارد هستم.
  لطف عالی مطعالی

 9. سلام وقت شما بخیر
  میخواستم بدونم شما در مورد شرکت یونیک فاینانس هم اطلاعاتی دارید یا خیر
  ممنون میشم جوابم رو بدید

 10. سلام آقا مهدی. سپاس از مطلب خیلی خوبی که در این زمینه نوشتید. شخصا استفاده کردم. همچنین حسب وظیفه من هم مطلبی در این رابطه نوشتم که لینکش رو پایین میذارم:
  https://alirahpou.ir/post/2531/
  طبعا خیلی موارد رو چون شما مفصل آورده بودید من دیگه به اجمال ذکر کردم. خدا قوت و پیروز باشید

 11. سلام دوستان
  چیزی که مشخصه نتورک مارکتینگ یک صنعت واقعی و رو به رشد هست. اما خب شرایط ایران هم مورد ملاک هست نمیشه گفت این صنعت کلا کلاه برداری هست اما هستن کسانی از شرکت های قانونی بصورت غیر قانونی کار میکنن. نتورک در مرحله اول یک کار نیمه وقت هست و نیاز به سرمایه آنچنانی هم ندارد پس چرا نباید از شرکت های قانونی در داخل ایران استفاده نکرد. در ضمن کمپانی های قانونی بین المللی هم هستن با اعتبار فراوان که نیازی به خروج ارز نیست با پیشرفت تکنالوژی میشه بصورت آن لاین پیش برد در کشورهای جهان سوم این صنعت به روش اولیه یا همان حظوری معرفی میشه در حالی که جهان اولی ها از اینترنت استفاده میکنن. من یک افغان هستم و در داخل کشورم از کمپانی ایرانی استفاده میکنم خیلی هم رضایت دارم دغدغه غیر قانونی بودن را ندارم سرمایه آنچنانی نذاشتم وقت آنچنانی هم نمیزارم اما یاد گرفتم چطور بگونه درست استفاده کنم زیر دستان من خانواده و نزدیک ترین دوستانم هستن و خدارو شکر همه راضی اند. این صنعت واقعا جواب میده اما کمپانی درستشو پیدا کنید و مراقب باشید که گیر گول خورده ها نیفتید . حق در پناهتون…

 12. سلام به پسر عطارد خوبی
  زمانی که تو ودا بودم از وبلاک شما میگفتم میگفت یکسری قضیه بوده و…. شما رو بیرون کردن و این وبلاک و نوشتین خخخخ همه اینا فالو بود بعد مدت زمانی دیدیم همش چرت بود اما خب تجربه کسب کردم برای شبکه سازی اما بهای سنگینی بود
  این ایدی منه Alim3i@ ممنون میشم از پسر عطارد یه سر به تلگرامم بزنه صحبت کنیم
  و اگر دوستان دیگه سوالی راهنمایی درمورد سیستم ها خواستند بیان پی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *